HomeBlogSemnificatia numerelor magice din basme III

Semnificatia numerelor magice din basme III

Asa cum stim si cum ne imaginam, povestile copilariei sunt pline de invataturi. Ele ofera copilului ocazia sa defuleze tensiunea psihica acumulata intr-un mod social acceptat, sa il avertizeze ca vor urma de-a lungul vietii sale incercari mai mari dar prin care va trece cu bine cu ajutorul propriei inteligente dar si a intuitiei si la final va ramane om (in toate basmele indiferent in ce animal se va transforma eroul, acesta la final isi recapata aspectul uman si umanitatea).

Pentru a ajunge mai usor la psihicul copilului si a-l ajuta sa reuneasca armonios toate aspectele personalitatii lui – atat cele „bune”, cat si cele „rele” – in basme apar foarte des simbolurile si magia. Numerele pe care le intalnim cu precadere in povesti il ajuta pe copil sa inteleaga ca intamplarile si incercarile pe care le va confrunta sunt repetitive sau ciclice, nu vor fi un lucru care se intampla o data si gata.

Numerele il ajuta sa perceapa etapele lui de evolutie ca om sau perseverenta.

Poate nu v-ati gandit niciodata la asta insa aceste povesti pe care le citim acum nu au fost asa de la inceput. Initial ele nu erau citite copiilor seara inainte de culcare ci erau spuse pentru ca cel mic, neinitiatul, sa afle mai multe despre lume si sa aiba capacitatea de a se descurca singur cand timpul va veni. In momentul in care aceste basme au fost culese de catre Fratii Grimm, de exemplu, acestia au eliminat din ele partile mai brutale sau pe cele care faceau trimitere la viata sexuala, incocuindu-le cu variante mai „soft” numai bune de citit copiilor crestini. Si pentru ca erau intr-o perioada cu activitate religioasa destul de intensa, acestia au strecurat prin basmele ancestrale si simbolistica crestina sau care era de actualitate la acea vreme. In cazul numerelor acestea au fost de exemplu numarul sapte.

Numarul sapte stim ca este un numar crestin al perfectiunii: Dumnezeu a creat lumea in sapte zile si sapte zile i-au trebuit porumbelului lui Noe sa se intoarca la arca si sa anunte sfarsitul potopului. Tot atata timp, de exemplu, o lasa Bestia (in basmul Frumoasa si Bestia) pe Frumoasa sa plece sa-si viziteze tatal. Aici cele sapte zile erau necesare ca Frumoasa sa se intoarca si sa rupa vraja – sa anunte sfarsitul potopului – insa aceasta este pacalita de surorile ei sa mai intarzie la casa parinteasca trei zile. In noaptea celei din urma zile Frumoasa viseaza ca Bestia este pe moarte si se grabeste la castel sa o salveze rupand astfel vraja.

In basmul Cele douasprezece lebede pare mai lesne de inteles ca cei doisprezece frati simbolizeaza cele douasprezece luni ale anului.

Mari Popescu

Puteti citi prima parte acestei serii de articole dedicate numerelor magice din basme AICI si partea a doua AICI

Share: