HomeBlogSemnificatia numerelor magice din basme II

Semnificatia numerelor magice din basme II

Sunt sigur ca ati citit, cel putin in copilarie, o multime de basme si, gandindu-va acum la ele, va apar in minte acele numere care se tot repetau: cei trei purcelusi, Fat-Frumos se da de trei ori peste cap, pescarul care prinde un peste fermecat din a patra incercare, cei doi frati care pleaca fiecare pe drumul lui etc. De asemenea, va intrebati de ce e nevoie ca aceste numere sa apara asa obsesiv daca nu cumva ascund vreo semnificatie.

Saptamana trecuta am vorbit mai pe larg despre numarul trei. Stiu ca de obicei, in numerologie, vorbim despre cifre, dar in cazul basmelor acestea sunt numere deoarece sunt vizate personaje, actiuni repetitive, obiecte, NU cifre propriu-zis.

In articolul de azi imi propun sa va povestesc despre numarul doi. Il putem intalni in basme in care, de obicei apar doi frati, sau un frate si o sora, sau doi buni prieteni – frati de cruce. Numarul doi simbolizeaza de cele mai multe ori dualitatea noastra, partea rationala si partea instinctuala. Acest tip de basme sunt destinate pentru ca un copil sa inteleaga si sa integreze in mintea lui aceste doua componente ale personalitatii lui, care de cele mai multe ori pot da nastere unor comportamente contradictorii.

Numarul doi ne poate duce cu gandul la cele doua drumuri intre care eroul mitologic trebuie sa aleaga: drumul virtutii si drumul placerii. Insa in basme copilul nu tebuie pus sa faca niste alegeri asa de transante, el trebuie sa inteleaga ca in fiinta lui aceste doua principii – al placerii si al virtutii – convietuiesc, fara a se exclude unul pe celalalt. In basmul Fratiorul si surioara, fratele este cel care simbolizeaza placerea si agresivitatea si este ajutat de sora sa – partea rationala – sa se abtina de la anumite excese, sa se tempereze si sa evolueze. De asemenea, sora isi gaseste fericirea datorita si cu ajutorul fratelui ei impulsiv. Impartirea celor doua principii in doua personaje il ajuta pe copil sa asimileze mai usor aceste informatii.

Asa cum am spus, saptamana trecuta am vorbit mai pe larg despre numarul trei, iar acum continuam cu numarul patru. Acest numar, in basme, simbolizeaza speranta. In basm se povesteste despre un pescar sarac care plecand pe mare sa aduca ceva de mancare familiei lui incearca de trei ori sa prinda ceva insa esueaza lamentabil. Insa a patra oara cand arunca navodul se intampla minunea si pescarul este recompensat pentru perseverenta lui si pentru faptul ca nu si-a pierdut speranta. Astfel de basme il invata pe copil ca nu trebuie sa renunte la convingerile sale daca simte ca acestea sunt bune, nu trebuie sa-si piarda speranta. In plus prin munca poate face orice.

Sper ca acest articol sa va raspunda la unele intrebari si va astept saptamana viitoare la ultima parte a acestei serii. Daca aveti intrebari sau doriti sa ne impartasiti alte simboluri gasite in basme, va rog sa le puneti in sectiunea de comentarii.

Bibliografie: Bruno Bettleheim – Psihanaliza basmelor, Ed. Univers, 2017

Articol scris de Mari Popescu

Share: