HomeBlogSemnificatia numerelor magice din basme I

Semnificatia numerelor magice din basme I

Despre basme se pare ca se reiau din cand in cand tot felul de discutii. Imi propun sa fac si eu o scurta analiza a catorva numere care se tot repeta in basme.

Poate unul dintre cele mai importante si repetitive numere din basme este trei. Cei trei purcelusi, cei trei frati intre care Praslea era cel mai mic si nepriceput, cele trei graiuri, Cenusareasa si cele doua surori ale ei si altele. Nu-i asa ca va sunt cunoscute toate acestea? Dar de ce sunt trei si nu mai multe sau mai putine?

In Cei trei purcelusi stim ca, incercand sa scape de lup, fiecare purcelus isi construieste cate o casa: primul – de paie, al doilea – de lemn si al treilea, cel care si reuseste sa scape de lup, de caramida. Chiar daca primi doi purcelusi sfarsesc mancati de lup acest aspect nu este de natura sa intristeze ascultatorul pentru ca el stie ca cei trei purcelusi sunt de fapt unul si acelasi. Primii doi sunt aspecte mai primitive (ca si casele lor – paie si lemn) ale celui de-al treilea care, pentru a evolua, era nevoie sa piarda acele aspecte primitive ale personalitatii lui. Astfel, aici numarul trei simbolizeaza evolutia dintr-un stadiu primitiv, al placerii, catre unul evoluat, al realitatii.

In Cele trei graiuri fiul unui om bogat este trimis la trei dintre cei mai invatati profesori din tara si, dupa ce a invatat cativa ani, se intoarce acasa. Intrebat de tata ce a invatat in acest timp, baiatul ii spune ca a invatat graiul cainilor, graiul broastelor si graiul pasarilor. Foarte dezamagit tatal il alunga pe baiat – de unde se poate vedea ca din timpuri stravechi parintii nu erau de acord cu ce invatau copiii lor la facultate. 🙂 Insa baiatul, cu ajutorul cunostintelor lui, scapa un oras de teroarea unor caini furiosi, aude cum niste broaste ii prevad un viitor stralucit si ajunge Papa cu ajutorul a doi porumbei considerati divini. In acest tip de basm, cele trei graiuri simbolizeaza in primul rand cele trei elemente in mijlocul carora ne desfasuram existenta: pamant (graiul cinilor), apa (graiul broastelor) si aer (graiul pasarilor); dar si viata noastra interioara – sine, eu si supraeu.

In povesti de tipul celor cu trei frati exista mereu un Praslea – cel mic – care e diferit de ceilalti doi prin faptul ca e mai nepriceput, prost, naiv, instinctual. Despre cei doi frati mai mari nu aflam mare lucru din poveste, nu se diferentiaza prin nimic decat ca amandoi par mult mai destepti si realisti in comparatie cu Praslea. In basme, ca si in viata reala, numerele reprezinta persoane. Astfel, „unu” ne reprezinta pe noi insine, „doi” se refera de obicei la o relatie, la un cuplu. „Doi contra unu” reprezinta lipsa de corectitudine asupra cuiva complet surclasat intr-o competitie. In subconstient „unu” reprezinta fie subiectul, fie – pentru copil – parintele dominant, fie – pentru adult – o persoana cu putere, de exemplu seful. De obicei „doi” reprezinta, in mintea copilului, parintii. „Trei” este intotdeauna el, copilul, chiar daca este copilul cel mic, cel mijlociu sau cel mare. Perntru ca el se vede „trei” in raport cu parintii lui. A-i depasi pe cei doi frati din basm inseamna a-si depasi propriii parinti. Fiindca unui copil ii este extrem de greu sa admita in sinea lui cat de mare este dorinta de a-si depasii parintii, in basm aceasta este camuflata ca o victorie asupra fratilor mai mari.

Cam astea sunt cateva dintre semnificatiile numarului trei in basme.

Bibliografie: Bruno Bettleheim – Psihanaliza basmelor, Ed. Univers, 2017

Articol scris de Mari Popescu

Share: