HomeBlogFemeia la 44 de ani. Totul sau nimic

Femeia la 44 de ani. Totul sau nimic

Este foarte clar pentru toata lumea ca omul in decursul vietii sale trebuie sa evolueze. Modul in care fiecare face acest lucru este diferit de la persoana la persoana si mai ales, este diferit de la femeie la barbat. Intr-un alt articol de-al meu am aratat ca femeia este reprezentata (numerologic) de cifrele 2,4,6,8, iar barbatul de cifrele 1,3,5,7,9.

Femeia ajunsa la varsta de 44 ani, traieste momente foarte puternice de constientizare de sine, exercitandu-si foarte puternic rolul in societate. 4+4=8, 8 care este cifra lumii, cifra dobandirii unei forme de putere. Ea, simte o dorinta foarte mare de a se manifesta social, de a vedea cine este ea in raport cu lumea in care se invarte. Aceste intrebari interioare o fac sa realizeze daca mai are importanta sau nu, in viata traita.

Pana la aceasta varsta au trecut 5 cicluri evolutive de 9 ani, lucru care se manifesta prin cuantificarea increderii de sine si manifestarea acesteia in consecinta cu intelepciunea dobandita. Daca exista incredere, femeia poate fi o identitate care sa nu mai aiba situatii ce nu pot fi depasite in viata, daca nu exista incredere de sine, ea va trai tot felul de stari contradicrorii in tot ce face. Universul intervine dur pentru ai schimba cadrul in care se invarte (4), cu un nou cadru de actiune (4). Astfel (4+4=8), lumea se va releva in fata femeii sub o alta forma. Aceasta noua forma are darul de a pune la incercare invataturile de viata pe care femeia le-a dobandit, relatia ei cu tot ce este lumesc, daca a procreat, daca a fost o mama buna, daca a fost o iubita buna, daca este singura, daca iubeste, daca a daruit iubire, sub ce forma a daruit-o? Daca arata bine, daca este sanatoasa, daca mai are viata sexuala, daca reprezinta ceva in societate, daca are o familie, ce fel de familie are? Relatia cu partenerul este bazata pe iubire sau pe rutina si obisnuinta? Copiii (daca are) sunt apropiati de ea sau aibia asteapta sa plece, sa fuga? Este independenta financiar si social sau dependenta de cineva (sot, amant, parinti)?

Iata o scurta analiza a trei tipuri de femei, des intalnite in societate:

Femeia de cariera, are bani, are o pozitie sociala buna, arata bine, este prezenta in multe medii sociale, este dorita, stie sa vorbeasca despre orice, dar, nu are o familie in armonie, este posibil sa nu aiba copii, sotul este supus si moale, amantul nu este disponibil mereu, ea conduce tot si nu este condusa. Toate acestea devin la un moment dat plictisitoare, fara sens, fara emotie si iata cum usor, usor se instaleaza depresia, fuga de sine si indoiala. Nefeicirea si starea de ,,nu stiu ce se intampla cu mine!?” isi fac aparitia, putin cate putin, iar la 45 de ani se schimba totul. O parte dintre femei aleg dezvoltarea spirituala si constientizarea caracterului feminin, alta parte continua asa devenind depresive, furioase, neintelese, stresandu-i si pe ceilalti (doar are putere!!!), cu timpul va ajunge sa fie extrem de singura.

Femeia de casa, are sot, are copii, are dependente, gateste bine, are o greutate respectabila, vorbeste mereu despre copii, nepoti, rude, are grija sa stie tot ce misca in casa, in bloc, in cartier. Nu crede in ,,tampeniile” astea cu spiritualitatea, Dumnezeu e Mare si stie EL. La 44 de ani aceasta tipologie feminina, si-a trait viata si asteapta sa se marite fica-sa, sau sa se insoare fii-su, presandu-i extrem de mult, deoarece, ea trebuie sa aiba nepoti si mai mult…,,ce zic vecinii si rudele daca umblii asa de capul tau?” ,,Trebuie sa ai si tu rostul tau.” Sursa ei de informare si destindere este televizorul stiind foarte bine orele emisiunilor de ,,divertisment” si traind viata altor persoane ,,modele de bunastare sociala”. Din nefericire aceast gen de femeie, dupa 45 ani, are sanse minime de a se dezvolta ca femeie feminina.

Femeia constienta, de obicei divortata, cu copil. Acesta cauta sa inteleaga sensul vietii, deoarece a trait acele momente de nefeicire in caznicie si, marcata de aceasta vrea sa schimbe ceva in viata ei, a copilului, vrea sa atinga acea dezvoltare spirituala si personala pe care simte si crede ca o poate avea. La 44 ani, ea, are tot felul de revelatii interesante ce au ca efect trecerea de la lumea stiuta la o alta lume ce i se releva mai frumos, mai minunat, intelegand sensul si dobandind scopul vietii. Aceasta femeie, vrea sa arate bine, face eforturi sa se mentina frumoasa si tanara, imbina utilul cu placutul, dar in unele cazuri cauta barbatul perfect (care nu exista). Varsta de 45 ani, o gaseste deschisa catre noi oprtunitati de dezvoltare, cu perspective frumoase in a-si asigura echilibrul in viata.

In acest material nu am vorbit despre femeia de 44 ani, care are o familie echilibrata, un sot minunat, niste copii cu perspective si fara dependente, un venit bun, arata bine. Acest model este intalnit foarte rar si necesita tot respectul nostru. Eu nu pot scrie altceva decat: FELICITARI!!!

Una peste alta, o femeie la 44 ani poate avea tot ceea ce isi poate dori in viata, dar acest lucru necesita daruire, munca in dezvoltarea de sine si mai ales, incredere in fortele proprii, in emotiile proprii si in identitatea feminina.

Femeia este fiica Mamei Gea. Acest lucru este minunat.

Share: