HomeBlogVreau sa fiu printesa ?!

Vreau sa fiu printesa ?!

Vreau sa fiu printesa

Vreau sa fiu printesa ?! Toti ne-am dorit, chiar si la maturitate, sa fim „printese”. Atat femeile – care isi doresc sa fie printese, sa traiasca in anumite epoci, etc. – cat si barbatii – care, desi nu striga in gura mare, isi doresc sa fie eroi, printi, nobili sau mai stiu eu ce. Nu e nimic rau sa iti doresti, din cand in cand, sa fii „printesa” – e ceva normal, e o involutie spre o perioada mai fericita, in care poti poposi un timp pentru a-ti recapata fortele.

Majoritatea celor care spun ca vor sa fie „printese” nu o spun in sensul propriu – nu e chiar usor sa fii o printesa adevarata, cu toate indatoririle sociale si politice – ci vor sa fie „printesa lu’ tata” sau „eroul lu’ mama”. Asta este momentul de plina glorie in care orice dorinta era satisfacuta si toate luptele erau castigate. Nimeni, in schimb, nu isi doreste sa fie „regina” sau „rege” pentru ca aceste roluri erau ale parintilor si presupuneau in primul rand responsabilitati – conducerea regatului – nu placeri si aventuri.

Mai mult decat un rol regal, o oglindire a gloriei copilariei

Se mai spune ca viata ta este influentata de basmul pe care il preferai in copilarie. Da si nu. Basmul pe care il preferai in copilarie iti influenteaza viata in masura in care traumele explicate in basm nu au fost depasite. De asemenea, e complet fals ca povestile cu printese sunt pentru fete, iar cele cu printi sunt pentru baieti. Copilul nu face astfel de diferente. Un baietel caruia ii place „Frumoasa din padurea adormita” nu va visa sa fie sarutat de un print, ci va intelege ca pentru a se maturiza, pentru a evolua va trebui sa treaca si prin perioade de inactivitate si letargie (somnul printesei). Pentru a avea forta de transformare, copilul va trece atat prin perioade de activitate excesiva, dar si prin „o suta de ani de somn”.

Din „Alba-ca-Zapada”, copilul (atat baiat, cat si fetita) va invata ca maturizarea se face in etape si ca aceasta presupune unele modificari ale corpului (cele trei picaturi de sange; trei este si o cifra a sexualitatii in basme), invingerea unor instincte (cele trei incercari ale reginei de a scapa de Alba-ca-Zapada), acceptarea devenirii intr-o persoana adulta (revenirea la viata din cele trei tentative de omorare a printesei), asteptarea ca atat corpul, cat si mintea sa fie in armonie, pentru a putea fi in armonie si cu ceilalti (somnul in sicriul de clestar si trezirea la viata din cauza drumului cu gropi, in prezenta printului).

Citind Cenusareasa, copilul invata sa-si gestioneze gelozia fraterna. Dupa perioada fericita in care crede ca toata dragostea parintilor i se cuvine, copilul isi da seama ca nu e centrul universului si incepe sa devina gelos. In primul rand va fi gelos pe parintele de acelasi sex in lupta pentru inima celuilalt parinte si i se va parea ca e nedreptatit si oropsit. Apoi va fi gelos pe frati in lupta pentru suprematia in ochii parintilor (chiar daca este singur la parinti, aceasta „gelozie fraterna” se va revarsa asupra altor copii).

Copilului i se va parea ca oricate eforturi va depune acestea nu sunt niciodata suficiente si observate – ceilalti frati primind mai multe laude, iar atunci cand greseste pedeapsa primita este exagerata, desi stie ca o merita atat pentru fapta comisa, cat mai ales pentru gandurile pe care le are. „Cenusareasa” este basmul care aduce mantuirea copilului bantuit de astfel de ganduri si sentimente, spunandu-i ca totul se va sfarsi cu bine, ca va trece peste etapa asta si va putea gestiona cu succes aceste sentimente.

„Scufita rosie” chiar daca nu are ca personaj principal o printesa, fetita din poveste se comporta ca atare – e „printesa lu’ mama”. „Scufita rosie” este o poveste atat despre drumul spre maturizarea sexuala cu tentatiile si pericolele lui, cat si despre ce cale sa alegem in viata – calea placerii sau calea virtutii.

Povestile sunt pline de intelesuri si rezolvari ale problemelor copilariei, ascunse in faptele eroilor. Cititi basme cu printese copiilor si e posibil ca acestea sa va scutesca de sedinte de terapie pentru cel mic. In basme copiii isi identifica probleme pe care nici nu le pot rosti si le gasesc si rezolvari. Iar din cand in cand, chiar daca sunteti adulti, fiti „printese”! Veti reveni la realitate cu mai multa energie si cu solutii nebanuite.

Mari Popescu

Share: