HomeBlog36 spre 63 de ani, saltul calitativ al vietii

36 spre 63 de ani, saltul calitativ al vietii

Exista etape in viata omului cand lucrurile sunt scapate de sub control. Sunt acele momente in care simtim ca se intampla ceva cu noi sau acele momente cand universul decide pentru noi.

Evolutia vietii omului, a fost studiata si impartita de-a lungul timpului sub forma unor cicluri evolutive. Totul se transforma, nimic nu se pierde. Totul este energie si aceasta se manifesta in diferite forme, diferite oscilatii aducand tot felul de transformari in viata noastra. Informatiile ce ne parvin din univers, sunt cu scopul de a ne dezvolta si a evolua in forma manifestarii sensului si nu scopului. Oricum scopul si sensul sunt parti din viata noastra si ele numerologic s-ar reduce la cifrele 7 (scopul) si 9 (sensul).

Dezvoltarea si evolutia omului in scop, este studiata sub forma ciclurilor evolutive de 7 ani. (0-7, 7-14, 14- 21, 21- 28, 28-35, 35-42, 42-49, 49- 56, 56-63, etc…)

Dezvoltarea si evolutia omului in sens este, studiata sub forma ciclurilor evolutive de 9 ani. (0-9, 9-18, 18-27, 27-36, 36-45, 45-54, 54-63, etc…)

Scopul tine de tot ceea ce am invatat aici pe pamant, concret si clar, plauzibil, mental, iar sensul tine de tot ceea ce am invatat aici pe pamant in relatie cu universul, cum am dobandit o forma de invatatura spirituala, cum ne-am inaltat spre divin.

Astfel in perioada de viata din anul 35-36, omul are CUMPANA VIETII. Aici se inchid 5 cicluri de 7 ani ( 5 x 7 = 35) si 4 cicluri de 9 ani ( 4 x 9 = 36). Universul a lasat destul timp omului sa invete ceva din aceasta viata pe care a trait-o din ambele unghiuri, cel al scopului si cel al sensului. Ce am invatat eu (omul) (7), pentru imaginea mea de sine, pentru increderea in fortele proprii (5)? Cine sunt eu (5) si ce am de gand (7) sa fac de acum inainte? Ce fel de intelpciune si creativitate (3) aduc eu cel plin de incredere sau neincredere(5), lumii (8)- (3+5=8 – varsta la care a ajns persoana). Deci, scopul ar trebui sa fie consolidarea sau dobandirea increderii depline in sine, dobandirea unei forme de intelepcine care aplicata social sa aduca prosperitate, bunastare, recunoastere, abundenta si putere.

In ceea ce priveste sensul adica 4 cicluri evolutive de 9 ani, omul este bine sa dobandeasca creativitatea, analiza informatiilor, o minte care functioneaza foarte bine, cunostintele necesare (3) unei vieti in armonie si echilibru (6). Prin toate astea sa se manifeste transformarea sa (9) de la consumist la creator responsabil al propriei vieti. Cele 4 cicluri evolutive creeaza cadrul (4) in care omul se va manifesta din punct de vedere psihic, emotional, energetic de aici inainte. Transformarea depinde de cum si-a trait viata, de cum a fost educat si de mediul in care traieste (9).

Acolo, la granita anilor 35 si 36 universul intervine puternic printr-o cumpana a vietii. Unii pierd totul, altii dobandesc totul. Unii raman singuri, altii sunt in lume inconjurati de multi prieteni. Totul se intampla dupa faptele traite si invatamintele trase. Interventia universului nu face altceva decat sa aduca, cu forta daca e nevoie, omul pe calea destinului sau. Este bine sa intampinam cu bucurie evenimentele si sa ni le asumam. Oricum ar fi, este bine!!!

Dupa aceasta experienta a vietii (frumoasa, zic eu), timp de 27 ani, omul trebuie sa relationeze (2) cu viata pentru a-si desavarsi intelepciunea (7), totul in sensul transformarii de sine totale (2+7=9). Astfel vine varsta de 63 ani, cand cele doua cicluri evolutive, cel de 7 ani si cel de 9 ani, se intersecteaza dur si necrutator. (9 cicluri de 7 ani si 7 cicluri de 9 ani).  Aceasta varsta este singura din viata omului cand cele 2 cicluri evolutive se releva unul pe celalalt. Scopul si sensul. De la acea varsta toti ar trebui sa dobandim intelepciunea vietii in scop si in sens. Armonia si echilibrul (6) fac parte integranta din felul meu de a trai (3). Sunt transformat (9), omul echilibrat in sens si scop. Asa ar fi minunat sa fie!!! Dar poate fi si nimic, un om transformat (6+3=9) intr-un traitor ce nu-si mai gaseste locul pe acest pamant, o vietuitoare care nu poate sa-si aduca aportul in viata sociala si umana in niciun fel, dezvoltand stari de dependenta fata de altii. Este bine ca viata spirituala, la aceasta varsta, sa ocupe un prim loc in modul de trai al omului, deoarece dupa alti 9 ani (72 ani), daca intelepciunea vietii nu este daruita altora, moartea este singura faptura asteptata.

36 = 63 = 9. Viata minunata in sens. Transformarea. Cercul.

Share: