HomeBlogAnul astral 9 sau examenele vietii

Anul astral 9 sau examenele vietii

,,De ce mi se intampla mie toate astea?” sau ,,Toate mi se intampla numai mie!”. Acestea sunt fraze pe care le-am rostit cu siguranta fiecare dintre noi. Daca v-as intreba cand le-ati rostit, este posibil sa nu stiti. Apoi, ce varsta aveati cand toate vi se intampla? Nici asta nu puteti spune cu precizie. Numerologic vorbind este foarte posibil sa fi avut una dintre varstele de 17, 26, 35, 44, 53, 62, 71, 80 de ani. Toti acesti ani sunt in numerologie, anii astrali 9 sau anii examenelor vietii.

Dupa implinirea acestor varste urmeaza un an de examene pe care viata, ca un dascal desavarsit, ni le da fara a ne cere permisiunea. Acest dascal ne intreaba timp de un an ce am facut timp de 8 ani in urma, ce am invatat, ce am experimentat, ce am simtit, pe cine am iubit, cum am progresat, am facut umbra de pomana pamantului, avem bani, de unde?

Ciclurile evolutive in numerologie sunt din 9 in 9 ani. In aceste perioade omul trebuie sa se deprinda in ale vietii (din toate punctele de vedere).

Astfel, intre 17 si 18 ani dam examele vietii din perioada 9 – 17 ani. Ciclul evolutiv 2. In acest articol nu vom vorbi de ciclul evolutiv 1 (0-9 ani) deoarece aici parintii decid cam 100% in educatia copilului, acesta din urma urmand sa se supuna celor 2 semizei. Intre 17 si 18 ani, adolescentul trece printr-o perioada in care totul are si nu are sens, el dezvolta si incearca tot felul de emotii relationand cu experientele trecutului sau, aducandu-si aminte de toate conflictele si interactiunile din ultinii 8 ani. Este posibil sa nu se mai inteleaga pe el si sa vrea sa descopere cu orice pret sensul vietii sale. Trece prin tot felul de stari si doreste sa faca nota discordanta fata de ceilalti, mai ales fata de parinti. Vrea sa fuga, amintidu-si toate necazurile trecutului, santajeaza emotional pe cei apropiati. Este normal, adolescentul se transforma in tanar.

Intre 26 si 27 ani viata ne pune in situatia de a releva tot ce am trait in perioada 18 – 26 ani (ciclul evolutiv 3). Aici tanarul/tanara, incepe sa-si puna intrebari existentiale care ar trebui sa aiba o logica, trece totul prin filtrul mintii si analizeaza daca a luat cele mai bune decizii in viata sa de pana acum. Ii este pusa la incercare creativitatea, isi aduce aminte de foste iubiri sau isi pune la incercare propria iubire. Doreste sa iasa in evidenta, in societate. Analizeaza din toate punctele de vedere viata sa, vrea o schimbare, s-a plictisit, cauta nod in papura la tot, isi da viata traita pana atunci peste cap. In acest an ar fi bine sa ne punem la punct tot ceea ce am trait pana atunci, sa invatam din propriile experiente.

Intre 35 si 36 ani este cel mai greu. Toate valorile sunt date peste cap, tot ceea ce am trait incepe sa nu mai aiba sens, sa nu mai intelegem nimic. Este perioada cand aproape totul se schimba. Legea vietii dupa care am trait se modifica la 180 grade. Se termina ciclul evolutiv 4 (27-35 ani). Pentru acest an voi scrie un articol separat, dar pana atunci, trebuie sa spun ca in acest an omul trece de la statutul de consumist al vietii, la statutul de participant in viata sa si a celorlalti. In acest an putem pierde tot sau putem castiga enorm, astea din toate punctele de vedere, social, familiar, financiar, in amor etc. Problemele de sanatate avute se rezolva sau se accentueaza, daca nu au existat astfel de probleme, pot aparea, asa pe nepusa masa. Atentie! Ies la suprafata traume din copilarie.

Intre 44 si 45 ani se dau examenele vietii din perioada 36 – 44 ani, ciclul evolutiv 5. In acest an este foarte prezenta intrebarea: ce am facut eu pentru mine pana acum? Valorile vietii trecute sunt puse la indoiala si este din ce in ce mai prezenta cantarirea imaginii de sine.  Oamenii traiesc tot felul de senzatii si sentimente contrarii, vor o schimbare in viata lor personala, profesional isi pun intrebari vis-a-vis de munca pe care o presteaza, isi doresc sa fie pe cont propriu, este cam ultima incercare in acest sens. Ideal ar fi ca prima incercare sa fie pe la 27 ani, a doua 36 ani si a treia (ulima) la 45 ani.  Aceste date reprezinta anii cei mai buni pentru a incepe ceva in viata noastra pentru confortul si evolutia omului in plan material si spiritual. La 44 ani femeile trec printr-o perioada in care este pusa la incercare feminitatea lor, caracterul lor matern si modul in care se simt folositoare mamei Gea, protectoarea lor.  Aceasta perioada are o importanta foarte mare pentru femei, deoarece ele simt ca sunt foarte utile in viata lor si a celorlalti sau se simt extrem de izolate, deprimate si nefericite, semn ca natura nu mai are rabdare cu ele. In aceasta perioada ies la iveala tot felul de traume din perioada adolescentina. Lucru valabil atat pentru femei, cat si pentru barbati.

Intre 53 si 54 ani omul este extrem de interesat de viata sa traita. Pe langa latura profesionala sau pragmatica a vietii, el (omul) este atent si la viata sa spirituala, la apropierea de divinitate, la relatia cu aceasta. Aici suntem tentati sa dam vina pe divin pentru toate necazurile noastre sau sa ridicam slava universului pentru tot ceea ce avem si am trait. Barbatii sunt destul de afectati la aceasta varsta, ei dorind sa-si mai confirme calitatile de vanator, de lider, de identitate masculina. Unii fac multe eforturi in acest sens, altii cad in resemnare si rutina. Amintirile din perioada 0 – 36 ani ies la suprafata cu efect de regret sau de bucurie. Evenimentele din perioada 36 – 45 ani sunt indicii de schimbare in viata, iar perioada 45 – 53 are un gust amar sau dulce pentru fiecare dintre noi, acest lucru depinzand ce viata pe care am tait-o pana atunci. Echilibrul dobandit pana in momentul de examen (53-54 ani) este un motiv de introspectie si de decizii viitoare.

Intre 62 – 63 ani este momentul in care culegem primele roade ale vietii noastre. Vom privi cu mandrie realizarile din viata noastra sau vom suferi enorm regretand tot ceea ce am facut. Se termina ciclul evolutiv 7 ( de 9 ani) si mai mult, se tremina ciclul evolutiv 9 ( de 7 ani). Numerologic vorbind intelepciunea si transformarea vin sa bata la usa vietii noastre. Unii dintre noi sunt prieteni cu aceste insusiri si vom sarbatori reintalnirea cu acestea, iar altii nici nu le cunoastem si atunci vom fi uimiti ca trebuie sa le primim in casa cu forta. Pentru cei cutumizati, fara vederi largi, care traiesc in diferite cadre de constiinta inguste, anul cuprins intre 62 – 63 ani, va fi unul foarte greu, in care durerea sufleteasca, izolarea si plangerea de mila isi vor spune cuvantul. Pentru altii, care sunt prieteni cu intelepciunea si transformarea va fi un an de sarbatoare si implinire.

Intre 71 – 72 ani este momentul in care relatia noastra cu lumea este la mare cautare. Astfel unii sunt cei cautati pentru a raspandi intelpciunea vietii, pentru a fi stalpi de valoare in dezvoltarea spirituala a societatii, iar altii vor fi ignorati cu desavarsire, poate chiar si de proprii copii. Dependenta va fi sursa de viata pentru oamenii care au trait la intamplare pe acest pamant. Ei vor fi dependenti de proprii copii sau de diferite institutii sociale, asteptand cu resemnare moartea. Cei care pe tot parcursul vietii s-au transformat continuu si au deprins intelepciunea, vor simti o dorinta puternica de afirmare sociala, vor iesi sa transmita propriile valori  si vor fi oameni de nadejde in transmiterea de informatii extrem de valoroase in plan social.

Intre 80 – 81 ani putem spune ca viata are doua culori: alb si negru. Alb pentru cei care au lasat ceva in urma, social vorbind, si  negru pentru cei care intr-un fel sau altul au ajuns la aceasta varsta, fentand viata si tot ceea ce cuprinde valorile umane. Unii sunt puernici, iar ceilalti sunt slabi. Acest lucru depinde de la om la om.

Una peste alta este important sa nu traim degeaba, sa invatam si sa ne marim nivelul de constiinta in fiecare moment al vietii noastre, sa ne bucuram si sa iubim. Ce? Orice.

Share: