HomeBlogLectiile de viata in functie de varsta

Lectiile de viata in functie de varsta

„Omul cat traieste invata” este o vorba din popor care se potriveste perfect subiectului acestui articol. Invata, invata, dar oare nu conteaza ce si cand invata anumite lucruri un om?

In numerologie, pentru a ne fi mai usor sa identificam nevoile noastre de invatare, viata unui om este impartita in cicluri evolutive si lectii de viata. Iata care sunt acestea:

Varsta de 1 an – 1×1=1
Este rezultatul contopirii celor doua energii din viata noastra – energia feminina si energia masculina (mama si tata)
Este varsta la care se contureaza o anumita identitate si copilul realizeaza ca in interiorul lui exista un parinte masculin si unul feminin din punct de vedere al energeticii.

Varsta de 4 ani – 2×2=4
Aceasta varsta contopeste zona afectiva a unui parinte (2) cu zona afectiva a celuilalt parinte (2). Dar, de asemenea, 2 este si afectiunea dintre cei doi. Astfel ca modul in care cei doi parinti iubesc copilul sau ofera afectiune, aceasta dragoste este interiorizata de catre copil oferindu-i acestuia un cadru de cunoastere (4).

Varsta de 9 ani – 3×3=9
Atat din partea mamei cat si din partea tatalui, copilul primeste ca aceasta varsta valorizarea si sociabilitatea. El realizeaza aceste lucruri in functie de cata creativitate (sau inhibarea creativitatii) si stabilitate (sau instabilitate) primeste de la parintii lui. Astfel ca, in momentul in care parintii nu-si valorizeaza copiii, acestora le scade creativitatea, iar scazandu-le creativitatea copilul devine mai putin sociabil, avand putina incredere in sine.

Varsta de 16 ani – 4×4=16
Este varsta la care se schimba cadrul de cunoastere (4). La aceasta varsta copilul analizeaza si isi da seama in ce fel de cadre de cunoastere sunt parintii lui – adica isi da seama care e mai destept dintre cei doi. De asemenea, la aceasta varsta apare si un al treilea cadru de cunoastere (mai ales daca copilul nu empatizeaza cu nici unul dintre parinti) – anturajul. Anturajul poate oferi copilului valorizare si sociabilitate. La aceasta varsta incep constientizarile.

Varsta de 25 de ani – 5×5=25
Aceasta este varsta la care o persoana devine constienta ca are si trebuie sa invete niste lectii de viata. 25 inseamna 7, adica o forma superioara de intelepciune vizavi de stima de sine (5). E o varsta la care o persoana poate alege constient si hotarat ce vrea – daca are o stima de sine sanatoasa si puternica – sau poate trai din ezitare in ezitare, nestiind ce sa aleaga – daca stima de sine nu este asa buna.

Varsta de 36 de ani – 6×6=36
Este varsta la care o persoana este prima data trasa la raspundere de Univers. Este momentul in care, daca nu ai invatat nimic de la viata, aceasta loveste in tot ce ai mai drag – viata afectiva, bani, cariera, etc. Este momentul in care orice om trebuie sa stie totul despre echilibrul in viata (6), despre familie, despre bani, iubire, etc. La varsta de 36 de ani este momentul in care te poti rupe de influentele parintilor.

Varsta de 49 de ani – 7×7=49
Aceasta varsta reprezinta intelepciunea pe care un om ar trebui sa o aiba cu privire la dezvoltarea lui. Este momentul in care se poate stii care este plus-valoarea in viata proprie si in viata celorlalti.

Varsta de 63 de ani
Este o vasta importanta deoarece se cam inchide dezvoltarea pe orizontala si verticala a omului. La aceasta varsta Universul crede ca o persoana are deja un echilibru (6) si o cunoastere (3). Insa, daca pana la aceasta varsta lectiile de viata nu sunt invatate, Universul renunta sa ,ai ofere ajutor.

Varsta de 72 de ani
Este varsta in care o persoana poate fi considerata desavarsita (asta bineinteles daca si-a invatat toate lectiile de viata pana in acel moment) – varsta in care Marele Intelept (7) comunica (2) cu Marea Intelepciune a Vietii.

Share: